O motýlcích ze dřeva

Procest výroby motýlka je poměrně dlouhý, má několik fází a to je na něm to krásné, není to jenom hup šup lup.
Připravily jsme pro vás „fotoreport“ z naší dílny, tak si tu výrobu pojďte projít s námi.

Všechno to začíná u dřeva
To exotické vykupujeme z více truhlářství, kde pro takové špalíčky už nemají využití. Nebojte ale, to dřevo je pořád špičkové, první jakost.
A to „domácí“ většinou dostáváme – občas naši tátové najdou nějaký špalíček, co nám věnují.  Nebo jak nedávno podotkl ten můj: „Budeme kácet tu trnku na dvoře, dřevo ti nařežu na špalky a dám na půdu na vyschnutí, ať si pak máš s čím hrát.“

Řežeme a připravujeme
Aby ze dřeva nebyly těžké špalíčky pod krkem, musíme dřívka co možná nejvíce ztenčit.
A to znamená hodně vyhoblovat a vybrousit. S tím nám hodně pomáhá tatínek Mirky, protože já se k tak velkému kotouči bojím dát ruce, a když se bojím, zavírám i oči. Mirka to má ale pod palcem.

Jaký tvar?
Až je deska tenká tak akorát, vybíráme a předkreslujeme si tvar. A ten pak nahrubo vyřežeme pilkou – ze zbytků stran pak ještě vybrousíme náušky nebo nějakou #kusovku, žádný kousek dřeva nedojde nazbyt.

Broušení
Konečná hrubá fáze – vybrousím konečný tvar do rovinek. Motýlka pak „přeleštíme“ na vodním brusném papíru, tím se dřevo zbaví nánosu prachu z opracování a prokoukne.

Nenaolejuje-li Julie,…
Poslední fází v dílně je napuštění lněným olejem, díky němu vynikne kresba dřeva. Taky motýlka ochrání a dodá mu tak delší životnost.


Čím ho doladit?

A pak jsou večery, kdy šijeme zapínání a střed. Na lehké dřevo šijeme zapínání ze stejné látky, na těžší dřevo volíme zapínání s gumičkou.
Naši nabídku motýlku najdete ZDE.

 

Tak zas někdy,

Miru & Dita

P.S. Pořád máme obě dvě všech deset prstů.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.